Розділ: Машинопис.
Тема 1. Вивчення клавіатури за допомогою
програм-тренажерів.
Історія виникнення клавіатури.
Комерційного успіху набув винахід американців Летама Шоулза та Карлоса Глід дена 1873 року-друкарська машинка, що вироблялась на фабриці компанії Ремінгтон – виробника зброї та швейних машин і правонаступника Шоулза. Саме у першій друкарській машинці було використано клавіатуру «QWERTY». Щоб уникнути «заїдання» штанг друкарської машинки, Шоулз використав список найуживаніших в англійській мові літер і розташував їх таким чином,щоб літери у найуживаніших парах були розташовані на клавіатурі на достатній відстані одна від одної..Найвідомішою розкладкою ,що була побудована з метою вирішення певних проблем ,є клавіатура Дорака. Попри сумнівність повноти і неупередженого характеру деяких досліджень щодо клавіатури Дворака, можна стверджувати, що його клавіатура має невелику (у межах 4-6%) перевагу у швидкості друку над розкладкою клавіатури QWERTY. Також, вона виконує покладені на неї функції, перш за все, зменшуючи кількість і амплітуду рухів пальців під час друку.
На клавіатурі можна відрізнити такі основні групи клавіш:
- - Алфавітно-цифрова група клавіш. Це клавіші букв, цифр, знаків пунктуації та символів, як і на звичайній друкарській машинці.
- - Клавіші спеціального призначення. Ці клавіші використовуються окремо або у поєднанні з іншими клавішами для виконання певних дій. Найчастіше використовуються службові клавіші CTRL, ALT, Windows та ESC.
- - Функціональні клавіші. Функціональні клавіші використовуються для виконання спеціальних завдань. Вони позначені F1, F2, F3 і так далі, до F12. Залежно від програми, функціональність цих клавіш може змінюватися.
- - Клавіші редагування та керування курсором. Ці клавіші використовуються для переміщення по документах, веб-сторінках, а також для редагування тексту. До них відносяться клавіші зі стрілками, HOME, END, PAGE UP, PAGE DOWN, DELETE та INSERT.
- - Цифрова клавіатура. На цифровій клавіатурі зручно швидко вводити цифри. Клавіші згруповані у блок, як на звичайному калькуляторі.
Призначення кнопок та групи кнопок
- Enter – Закінчення введення команд, запуск програми на виконання
- Esc – Переривання роботи програми або скасування команди.
- Backspace – Видалення символа ліворуч від курсора
- Таb – Клавіша табуляції, служить для переміщення курсору на встановлене число позицій
- Delete – Видалення символа праворуч від курсора
- Insert – Перемикання режиму вставки / заміни
- Print Screen – Виведення змісту екрана на друк при роботі в ДОС або копіювання в буфер обміну при роботі в Windows
- Scroll Lock – Управління виведенням інформації на екран при роботі в ДОС
- Pause – Припинення виконання деяких программ
- Home, End – У початок або кінець рядка
- PageUp, Page Down – На один екран вгору або вниз
- F1 – F12 – Клавіші виконання команд, які найчастіше використовуються. У різних програмах вони мають різні значення.
Типи клавіатур:
- Бездротова клавіатура. Найбільша перевага цього полягає в тому, що на один зменшується кількість проводів за вашим столом, забезпечує свободу і маневреність
- Ергономічна клавіатура. Знімає напругу під час постійного друкування і створює певні зручності,завдяки своєму нестандартному дизайну та форми. Подекуди рекомендується лікарями.
- Клавіатура з підсвічуванням. Клавіатура має підсвічування, завдяки якому в темряві видно клавіші. Купуючи клавіатуру з підсвічуванням, уважно подивіться на можливість відключати підсвічування, коли це необхідно, а також на можливість регулювати яскравість підсвічування.
- Сенсорна клавіатура: в момент дотикання пальцями потенціал збільшується спеціальною схемою. Ці клавіатури самі довговічні, оскільки в них відсутній який-небудь механічний елемент і інформація при натисканні клавіш формується тільки електрикою.
- Клавіатура із додатковими можливостями – використовується, наприклад, в ноутбуках.
Методи набору на клавіатурі
10-пальцевий метод набору на клавіатурі — це метод друкування текстів всіма десятьма пальцями рук, не дивлячись на клавіатуру, який існує вже більше 120 років. 10-пальцевий метод набору має значні переваги перед звичайним. Оскільки під час друкування 10-пальцевим методом використовуються всі десять пальців, це зумовлює високу швидкість друку у порівнянні зі звичайним методом.
Сліпий метод набору — методика набору тексту «наосліп», тобто не дивлячись на клавіші друкарської машинки або кнопки клавіатури, використовуючи більшість або й усі пальці рук. Проіснувавши більш ніж 120 років, метод був раніш відомий як американський сліпий десятипальцевий метод: ним у XIX столітті навчали друкарок і секретарів, що й збільшило продуктивність їх праці та звузило сферу використання стенографії.
Історія виникнення методу
Сліпий метод набору розроблено Франком Едгаром Макгурріном. 25 липня 1888, він, будучи єдиною відомою людиною використовуючи даний метод, — здобув вирішальну перемогу над Луїсом Тробом, який користувався восьмипальцевим зрячим методом друку. Результати їх першого змаганням з друкування в Цинциннаті з'явилися на титульних аркушах багатьох газет: Макгуррін виграв 500 доларів (у перерахунку по індексу споживчих цін на 2008 рік — 11 675 доларів). Перемога викликала широкий інтерес і до сліпого методу друку, і до друкарських машинок — це насправді був день народження сліпого методу друку, на підставі якого надалі будувалися й інші методики набору «наосліп».
Швидкість друку на клавіатурі
Швидкість друку залежить від часу тренувань. Звичайний навчений користувач досягає при проходженні «10-хвилинного-тесту» швидкості від 200 до 400 ударів на хвилину. На національному змаганні в Німеччині була досягнута швидкість 750 ударів / хвилину, а на інтернаціональному — 900 ударів / хвилину (на тренуванні — понад 1200 ударів / хвилину)
Навчальні матеріали можна розподілити на групи:
1. Навчальні посібники — містять інструктаж з побудови графіків навчання, термінам навчання, добірки вправ, та іншу корисну теоретичну інформацію з техніки швидкісного набору.
2. Клавіатурні тренажери ("Соло на клавиатуре, "Stamina" чи "Клавіша", babytipe), робота з якими може скласти майже половину всіх вправ у навчанні. Їх роль достатньо велика, оскільки вони дозволяють відпрацьовувати символи, що рідко зустрічаються, тренувати слабкіші пальці. Це може сприйматись як весела гра, але є могутнім механізмом, змушуючи багатьох ледачих учнів від ідеї закинути розпочате навчання.
3. Метод навчання роботою — ефективний і вигідний за часом. Його можна назвати неофіційним методом навчання сліпому друкуванню. Метод полягає в розвитку навиків швидкого друку безпосередньо систематичним набором на клавіатурі тексту в процесі необхідної сторонньої допомоги друку на комп'ютері. Його недоліки: учні часто використовують декілька пальців, що знижує їх швидкість і безпомилковість набору, призводить до великої кількості переміщень кистей рук. Велика частина таких користувачів завдяки цій практиці так ніколи і не навчиться сліпому методу набору, цей метод прийнято називати «напівзрячим».
4. Змагання з техніки сліпого друкування, організовані на спеціальних сайтах. На початкових етапах виконують в основному стимулюючу роль, а для упевнених користувачів служать тренажером для подальшого вдосконалення навику.
Поради для комфортного використання клавіатури:
- Правильне використання клавіатури може запобігти болю або ушкодженням зап’ястків і рук, особливо при тривалому використанні комп’ютера. Ось кілька порад, які допоможуть запобігти проблемам:
- 1. Розташуйте клавіатуру на рівні ліктя. Ваші передпліччя мають розслаблено опускатися по боках.
- 2. Розташуйте клавіатуру по центру перед собою. Якщо на клавіатурі є окрема група цифрових клавіш, можна вважати центральною точкою клавішу «пробіл».
- 3. Під час введення тексту ваші руки та зап’ястки мають не опускатись на клавіатуру, щоб далеко розташовані клавіші можна було діставати рухом усієї руки, а не витягуванням пальців.
- 4. Не кладіть долоні або зап’ястки на будь-яку поверхню при введенні тексту. Якщо на клавіатурі є ділянка для відпочинку зап’ястків, використовуйте її тільки під час перерв у введенні тексту.
- 5. Під час введення тексту натискайте на клавіші легко, ваші зап’ястки мають бути прямі.
- 6. Коли ви не вводите текст, розслабте руки.
- 7. Робіть короткі перерви в роботі за комп’ютером кожні 15-20 хвилин.
законспектовано
ВідповістиВидалитизаписала)
ВідповістиВидалитиок
ВідповістиВидалити+
ВідповістиВидалити