вівторок, 4 вересня 2018 р.

Для групи 26ок!

Машинопис

Тема 1. Ознайомлення з предметом "Машинопис". Сліпий метод друкування.1. ВСТУП.
Вивчення курсу "Машинопис" на спеціальності «Оператор комп’ютерного набору» зумовлене потребою оволодіння учнями технікою швидкісного набору тексту, правильним оформленням текстового матеріалу, адже жодна установа не може обійтися без людини, що володіє навичками роботи на клавіатурі комп’ютера. Машинопис широко використовується в багатьох сферах трудової діяльності і необхідний скрізь: журналістам, документознавцям, секретарям, бухгалтерам, менеджерам, працівникам друку, письменникам та ін. Він значно підвищує культуру та продуктивність праці. Це тим більше актуально, що в останні роки значно активізувалася робота з впровадження нових інформаційних технологій, що вимагає підвищення якості підготовки фахівців, що працюють за клавіатурою.
Однією з особливостей експлуатації засобів клавіатурної техніки є необхідність упевненої роботи на клавіатурі, незмінним атрибутом якої є “сліпий десятипальцевий” метод друкування, коли друкування здійснюється відразу всіма пальцями обох рук без зорового контролю.
Сліпий метод друку згадується ще в книзі Артура Конан Дойля «Пригоди Шерлока Холмса. Встановлення особи»:

— Вы не находите, — сказал он, — что при вашей близорукости утомительно так много писать на машинке?
— Вначале я уставала, но теперь печатаю слепым методом, — ответила она.
Артур Конан Дойль.
Приключения Шерлока Холмса.
Установление личности (1890)


Коли з'явилися друкарські машини, то практика роботи на них скоро показала, що зір людини, яка швидко друкує, повністю завантажено безвідривним читанням оригіналу і що дивитися на клавіатуру вона може лише ціною відриву від тексту оригіналу. А це приводило до необхідності запам'ятовування оригіналу цілими фразами, до втрати часу спочатку на читання оригіналу, а потім на відшукування в нім продовження тексту. Крім того, при цьому часто виходили всілякі спотворення тексту: перестановка слів, пропуск цілих рядків оригіналу і інше. В той же час було відмічено, що хороші працівники після багаторічної роботи на друкарській машині,  перестають або майже перестають дивитися на клавіатуру.
Ці дані практики і аналогія з грою на музичних клавішних інструментах, коли зір музиканта зосереджується на нотах, привели до думки про створення такого методу навчання, який давав би можливість працювати, не дивлячись на клавіатуру, після закінчення певного курсу, а не тільки після тривалої практичної роботи.
Довгий час методика такого навчання йшла навпомацки. Так, спочатку, учням зав'язували очі (робили їх "сліпими"), потім почали замінювати алфавіт і інші знаки на клавіатурі машини білими і чорними кружечками ("засліплювали" клавіатуру), нарешті, пробували закривати клавіатуру машини і руки друкуючого пристосуванням, схожим на ящик без кришки і дна (так звана "клітка"). Звідси і самий метод отримав назву "сліпого", що по суті не дуже точно, оскільки дійсно сліпих вчити доводиться зовсім інакше. Сприяв цьому частково і спотворений переклад відповідної назви методу в іноземній літературі. Тепер же, оскільки цей термін є загальноприйнятим, доводиться дотримуватися цієї назви або ж вживати точнішу, та і громіздкішу назву: метод друку, не дивлячись на клавіатуру.
Сліпий метод друку був розроблений Франком Едгаром Макгарріном, стенографістом суду із Солт-Лейк-Ситі. 25 липня 1888 року Макгаррін, будучи єдиною відомою людиною, що у той час використовує даний метод, отримав вирішальну перемогу над Луїсом Тробом (з восьмипальцевим методом) в змаганні друкування, проведеному в Цинциннаті. Результати змагання з'явилися на титульних листах багатьох газет. Макгаррін виграв 500 доларів, що в цінах 2013 року складає майже 25 тис. доларів, і популяризував новий метод друку. Цей день можна назвати днем народження сліпого методу друку, на основі якого побудовані всі сучасні методики друку.
Ця перемога викликала великий інтерес до сліпого методу друкування, а також до самих друкарських машинок. Цей день сміливо можна назвати днем народження сліпого методу друкування, на підставі якого вже пізніше почалися будуватися більшість методик друкування.
Такий метод друкування вимагає спеціальної підготовки, для чого створені спеціальні курси машинопису, а також паперові та комп’ютерні самовчителі (останні часто виконуються в цікавій формі, подібно до відеогри)

2.  Навчання сліпому методу

У зв'язку з широким розповсюдженням комп'ютерних технологій необхідним стає робота на клавіатурі. Навчання ж сліпому методу вже менш, ніж за місяць щоденних півгодинних тренувань дозволяє набирати текст «усліпу». Таким чином, не витративши навіть двадцяти чотирьох годин чистого часу, людина набуває уміння, яке за все життя заощадить йому масу часу і дозволить отримувати задоволення від роботи на клавіатурі.
При сліпому методі друкування основний наголос робиться на тактильні відчуття пальців рук і м’язову пам'ять, а не на зір.
При навчанні сліпому методу краще використовувати «порожню» клавіатуру (таку, як, наприклад, Das Keyboard) і при цьому мати в полі зору (на стіні або на екрані монітора) добре видиме зображення клавіатури. Таким чином формується відчуття клавіш і відвикання дивитися на клавіатуру. Саме головне при навчанні сліпому методу - запам'ятати розташування клавіш. В першу чергу необхідно добре запам'ятати розташування домашнього ряду та положення на ньому вказівних пальців. Після кожного натискання вказівні пальці обов'язково повинні повертатися в початкове положення, тобто на домашній ряд.
Технології навчання сліпого машинопису до активного розвитку Інтернету і появи величезної кількості програмного забезпечення в широкому доступі в основному включали відробіток ударів по клавішах, набивання комбінацій, що часто зустрічаються, в звичайному текстовому редакторові (до речі, ці вправи зберігають свою актуальність і сьогодні), а отримання базового навику сліпого друку було доступне в основному тільки через відвідувачів курсів сліпого машинопису і навчанню з викладачем. сьогодні ж на допомогу бажаючим навчатися цій техніці розроблена достатньо велика кількість навчальних матеріалів і викладено в Інтернет, використовуючи які цілком можна навчитися сліпому машинопису самостійно. Більш того, навряд чи хоч би одні курси здатні охопити все різноманіття підходів до навчання, яке можна реалізувати, користуючись матеріалами Інтернету.

3. Постановка рук і відпрацювання удару

При роботі на ПК дуже важливо правильно сидіти. Стілець повинен бути правильно відрегульований по висоті. Сидіть прямо, не торкаючись спинки стільця. Ноги тримаєте під столом одну біля іншої; не рекомендується їх витягати вперед або ховати під стілець. Плечі не напружуйте. Руки від плечового до ліктьового суглоба повинні бути вільно опущеними вниз і йти паралельно тулубу. Кисті рук не повинні торкатися клавіатури, лікті злегка торкаються тулуба. В ліктьовому суглобі їх згинають приблизно під кутом 90°. Передпліччя направляють до центру клавіатури, пальці вільно опускають на клавіші, кисті підтягають до центру. Кисті, передпліччя і лікоть повинні знаходитися на одному рівні з клавіатурою. Передні краї клавіатури і столу повинні співпадати.

Послідовність постановки рук і пальців на клавіатурі ПК:

1.            Зігніть руки в лікті, витягніть кисті вперед долонями вниз.
2.            З'єднайте кисті, стикаючись вказівними пальцями, великі пальці опущені в низ.
3.            Перші дві фаланги пальців опустіть вниз, злегка зігнувши їх.
4.            Розведіть кисті в сторони, залишивши між вказівними пальцями відстань, рівну 4 см.
5.            Опустіть руки на клавіатуру (вказівний лівий палець потрапить на клавішу А, а вказівний правий палець — на клавішу О; дані клавіші мають виступ, що дозволяє контролювати правильність розташування рук).

Якщо рекомендації виконані правильно, то всі пальці встануть на основну позицію, торкаючись кінчиками середини відведених їм клавіш. При постановці на основну позицію пальці рук повинні бути злегка зігнутими, неначе рука тримає круглий предмет. Зазвичай при друкуванні наосліп розташування восьми пальців (крім великих над пробілом) утворюють один ряд уздовж середини клавіатури, так званий домашній ряд. Більшість комп’ютерних клавіатур мають виступи у вигляді крапок або ліній на тих клавішах, де повинні знаходитися вказівні пальці (F/J в англійській розкладці QWERTY, та А/О в українській розкладці). Таким чином, людина яка друкує текст, може на дотик визначити правильне розташування пальців над домашнім рядом. Посадка за ПК і правильність розташування руки приведені на рис. 1. та на рис. 2 відповідно.


Рис. 1 Правильна посадка за ПК

При відробітку перших ударів по клавішах не забувайте про положення ліктів. Не слід дуже сильно притискувати їх до тулуба або далеко відводити в сторони. Від плеча руки повинні бути вільно опущеними вниз, інакше кисті приймуть неправильне положення на клавіатурі.Рис. 2 Правильне розташування пальців на клавіатурі

4. Ритм письма та його значення для швидкості

Ритм письма — це чергування ударів по клавішах через рівномірні проміжки часу. Чим коротше проміжки між ударами, тим вища швидкість письма.
Для вироблення ритмічного письма застосовується ритмічне тренування, що входить в систему вправ по відробітку правильних ударів по клавішам і рухів пальців рук. Удари по клавішах повинні бути уривистими і несильними, але різкими, без затримки пальця на клавіші; рух пальців до клавіш відповідної зони — точними. Удар виконується подушечками пальців, в ньому беруть участь і грона рук. При друці руку піднімають над клавіатурою приблизно на 1-2 см, а потім швидко і енергійно ударяють по потрібній клавіші і повертають палець на вихідну позицію. Сила удару повинна бути достатньої для досягнення уривистості удару.
Нормативна швидкість друкування для операторів комп’ютерного набору наведена в таблиці 1.

Таблиця 1
Нормативна швидкість друкування текстової та символьної інформації для операторів комп’ютерного набору
Текстова інформація
Символьна інформація
Символів/хв
Оцінка
Символів/хв
Оцінка
>100
12
>70
12
93-100
11
63-870
11
87-92
10
57-62
10
80-86
9
50-56
9
73-79
8
43-49
8
67-72
7
37-42
7
60-66
6
30-36
6
53-59
5
23-29
5
47-52
4
17-22
4
40-46
3
10-16
3
33-39
2
5-9
2
<33
1
<5
1
З перших уроків необхідно домагатися незалежних рухів пальців, тобто коли один палець виконує удар і напружений, інші розслаблені.
На першому етапі краще промовляти в думці ті букви, які ви збираєтеся друкувати. Нормальною швидкістю письма на початкових стадіях процесу навчання слід рахувати 50-70 знаків в хвилину, надалі вона зростає, досягаючи 200-300 знаків в хвилину. Кожний урок повинен тривати не менше 30 хвилин.
Автоматизм руху пальців виробляється в результаті тривалого тренування. Сліпий метод друкування можна вважати освоєним тільки тоді, коли оператор перестає контролювати рух пальців на клавіатурі. Швидкість друку при сліпому методі зростає в півтора-два разу, поліпшується якість. Працюючи по сліпому десятипальцевому методу, можна досягти рекордної швидкості, в ідеалі — до 500 ударів в хвилину.

ПОРАДА
Не женіться за швидкістю, звертайте особливу увагу на безпомилковість письма. Швидкість письма легко збільшити в процесі повсякденної роботи, після того, як ви вже освоїли клавіатуру в повному об'ємі.

5. Гімнастика за комп’ютером

Цю гімнастику можна виконувати як вдома, так і на роботі, прямо не відходячи від комп'ютера. Для цього потрібно виконувати щодня декілька нескладних вправ, які не займуть у вас багато часу і фізичних зусиль.
Фізичні вправи виробничої гімнастики рекомендується проводити в період регламентованих перерв, прямо на робочому місці, вимкнувши ПК і відкривши вікно.

Вправи для очей

 Вправи для рук

Вправи для осанки

Немає коментарів:

Дописати коментар